ONLINE TLAČ Kontakt a otváracie hodiny
0
Blogy
Diplomovky

5 tipov, ako napísať bakalársku prácu bez stresu

Písanie bakalárky či diplomovky nikdy nie je brnkačka. Stojí to veľa času, práce a snahy. Častokrát to prináša stresujúce situácie. 

Ak patríš k tým, ktorých v blízkej dobe čaká písanie záverečnej práce (alebo si mal/a už dávno začať písať), máme pre teba tipy, ako to lepšie zvládnuť! :)


1. Nehanbi sa ozvať sa svojmu školiteľovi

Ak sa ti neušiel tvoj vysnený školiteľ a máš niekoho, o kom si ani netušil/a, že je zamestnancom tvojej školy alebo máš školiteľa, ktorý pôsobí tak, že hryzie, určite sa mu nehanbi ozvať. Najlepšie hneď po zvolení témy alebo hneď v prvom semestrovom týždni.

Šplhnúť by si si mohol/mohla, keď mu rovno napíšeš tvoju predstavu o spracovaní záverečnej práce, no, samozrejme, ak ju vôbec máš.

Ak patríš k tým "šťastlivcom", ktorým sa ušla nie veľmi atraktívna téma, ktorá zostala v systéme ako posledná, neboj sa školiteľa poprosiť o radu, ako tému spracovať. Určite ti poradí! ;)


2. STOP prokrastinácii a začni písať bakalárku hneď!

"Čo môžeš urobiť dnes, to odkladaj na zajtra (alebo aj na pozajtra)." Na toto študentské porekadlo v tejto situácii zabudni! Čím skorej začneš, tým viac predídeš stresovým situáciám. 

Samozrejme, sú tu aj experti, ktorí ti budú hovoriť, že máš ešte čas, pretože oni to zbúchali za 3 týždne, no vieš si predstaviť, koľko mental breakdownov ich to mohlo počas písania stáť? (A ktovie, či neklamú).


3. Time management, time management a ešte raz - time management

Je super, keď si na začiatku urobíš časovú os úloh, ktorú, samozrejme, budeš aj dodržiavať. Môžeš si rozdeliť veľké úlohy na drobné a venovať sa písaniu najskôr len po troškách. 


4. Uprac si priority

Ak chceš naozaj konečne dokončiť tú školu, odpusti si nejaký ten seriálový maratón, zopár študentských párty (po ktorých možno vieš byť nefunkčný/á aj celý ďalší deň), či túlanie sa v meste s kamošmi a začni namiesto toho písať. Ver nám, to doženieš! ;)


5. Motivuj sa, že dobre bude


Ak začínaš pociťovať stres a nechuť do písania, stanov si silnú motiváciu, ktorá ťa poženie.

Pre tých skromnejších je motiváciou len to, že budú mať diplom, no ak ti to nestačí, stanov si ako stimul niečo, čím sa odmeníš po dopísaní celej práce (alebo kľudne len nejakej časti). Zarezervuj si miesto v tvojej obľúbenej reštaurácii, kúp si letenku do vysnívanej destinácie (pokojne aj lowcost) alebo si stanov inú odmenu, na ktorú keď si spomenieš, budeš mať znovu chuť do života.

Spomeň si aj na to, koľko cesty si už prešiel/prešla. Predsa to už nevzdáš kvôli jednej záverečnej práci! :)

Posledná rada na záver - pred tlačou bakalárskej či diplomovej práce a pred jej finálnym odovzdaním, si všetko poriadne skontroluj, nech potom pred obhajobou nestresuješ, že si záverečnú prácu odovzdal/a s chybou, ktorú by ti niekto mohol vytknúť.

Držíme ti moc palce! :)