ONLINE TLAČ Kontakt a otváracie hodiny
0
Blogy

7 tipov, ako lepšie zvládnuť skúškové

Ak tento blog čítaš, pravdepodobne sa blíži (alebo už prebieha) tvoje skúškové obdobie a možno už pociťuješ ľahký stres. Neboj sa, nie je nič, čo by si v škole nedokázal/a zvládnuť, ak sa na to dobre pripravíš. 

V tomto článku ti prinášame 7 tipov, ako ľahšie zvládnuť skúškové obdobie, a tým zdolať všetky skúšky ľavou zadnou.


1. Nie všetko ide vtesnať do jedného týždňa

Možno sa riadiš tým, že slovo "SKÚŠKA" je od slova "SKÚSIŤ", a preto si vtesnáš 4 či 5 skúšok do jedného týždňa a prídeš to tam len vyskúšať. 

Pravdepodobnosť, že všetky skúšky spravíš tam určite je, a to najmä, ak sa poctivo učíš priebežne počas celého semestra, ide o ľahké skúšky alebo si jednoducho ten/tá, ktorý/á má v týchto veciach vždy šťastie. 

Ak sa chceš ale vyhnúť zbytočným stresom alebo prípadným "mental breakdownom" z nespravenia skúšok (ktoré môžu viesť až k pohnútkam ukončiť štúdium), radšej si to rozvrhni do viacerých týždňov tak, aby si mal/a čas na dôkladnú prípravu a taktiež aj na oddych popri učení.


2. Začni HNEĎ!

Neprokrastinuj, a začni hneď, ako začne skúškové alebo aj skorej. Vieme, že je to častokrát boj, najmä ak vyjde zrovna nová séria tvojho obľúbeného seriálu alebo ťa tvoji pracujúci kamoši lákajú cez víkend na párty. Čím skorej sa začneš učiť a zdoláš všetky skúšky, tým skorej budeš robiť veci, ktoré si musel/a odložiť bokom.


3. Buď chvíľu nezvestný/á v internetovom svete

Toto je naozaj ťažký krok, no veľmi účinný. Chvíle na Instagrame, Fejsbučiku či nebodaj na TikToku ti berú práve ten čas, ktorý by si mohol/mohla investovať do učenia.  Niekedy si to ani neuvedomuješ, no častokrát sa stačí len pozrieť, kto ti lajkol fotku a o pol hodinu neskôr sa pristihneš ako pozeráš už tisíce reelsko.

Buď offline. Neboj sa, kto chce, ti zavolá a tvoji followers to taktiež pochopia. Skúškové predsa netrvá večnosť. 


4. Zmysluplné prestávky

Sústrediť sa celý deň na jednu vec sa, samozrejme, nedá. Medzi učením si rob menšie pauzy, no neodporúčame tieto prestávky tráviť na telefóne (ako sme spomenuli vyššie). Je super, ak si počas pauzy zapneš tvoju obľúbenú hudbu, pôjdeš sa chvíľu prejsť alebo si zašportuješ. Malý 20 minútový šlofík taktiež nie je zlý spôsob, ako si na chvíľu odpočinúť od učenia.


5. Skúškové nie je hladomor

Počas učenia sa môže stať, že úplne zabudneš jesť a piť. Možno ti to napokon pripomenie pokles tvojej energie. Pamätaj, že na to, aby si bol/a produktívny/a, musíš piť dostatok tekutín a nehladovať. Zvýšiť energiu ti pomôže najmä konzumácia ovocia, zeleniny a ďalších zdravých potravín. 


Pozor na veľké množstvo kofeínu!


6. Učenie nie je mučenie

Spríjemni si učenie voňavou sviečkou, príjemnou hudbou, ktorá zvyšuje sústredenie sa alebo chutným zdravým jedlom v pohodlnom prostredí. 

V prípade, že sa učíš z vytlačených papierov ti môže chvíľu štúdia spríjemniť aj zvýrazňovanie textu farebnými zvýrazňovačmi a perami. 


Ak ťa už tvoja izba irituje, zmeň prostredie a pokojne sa premiestni do kuchyne, či inam, kde ti je príjemne. Ak je teplé počasie a máte doma záhradku, je super využiť aj túto možnosť. Učenie na vzduchu je super.


7. Motivuj sa

Cesta za úspechom je plná zlyhaní, ktoré k procesu dosahovania cieľov jednoducho patria. Môže sa stať, že už budeš vyčerpaný/á alebo začneš o sebe pochybovať. Vtedy si spomeň na to, ako ďaleko už si. Hlavne sa nestresuj a v konečnom dôsledku pamätaj na to, že nejde o život a stres tvojmu zdraviu nijako neprospieva.

Je super, ak si stanovíš motiváciu. Pre niekoho môže byť silná motivácia len dosiahnutie pocitu zo zvládnutej skúšky, no iných možno poženie vpred, ak sa za zvládnuté skúškové odmenia návštevou kina, dobrým jedlom alebo to oslávia poriadnou párty. 

Držíme ti palce a už teraz vieme, že to zvládneš! :)