ONLINE TLAČ Kontakt a otváracie hodiny
0
Blogy
Diplomovky

Týchto 5 rád ti pomôže obhájiť záverečnú prácu ľavou zadnou

Týchto 5 rád ti pomôže obhájiť záverečnú prácu ľavou zadnou

Ak máš záverečnú prácu úspešne dopísanú, už si ju stačí len obhájiť a tvoj vysnívaný titul máš vo vačku! Maj na pamäti týchto 5 rád a obhajoba bude hračka.


1. EŠTE RAZ SI JU CELÚ PREČÍTAJ

Vieme, že svojej bakalárky / diplomovky už máš dosť a niekedy máš stavy, že už o nej nechceš ani počuť, no nepodceňuj tento krok a ešte raz si ju aspoň deň pred obhajobou prečítaj, aby si pohotovo reagoval/a na doplňujúce otázky od komisie.


2. NEPODCEŇUJ OTÁZKY Z POSUDKOV

Ak už máš posudok a máš v ňom aj doplňujúce otázky, ktoré sa týkajú tvojej práce, pár dní pred obhajobou si ich podrobne vypracuj a priprav sa ako na ne odpovieš. 


3. HLAVNE SLUŠNE

Možno ti to príde ako samozrejmosť, no našli sa aj takí, ktorí prišli na obhajobu v dress code ako na školský výlet a taktiež takí, ktorí si štátnice pre svoje nevhodné správanie zopakovali o rok. Preto maj na pamäti, že slušné oblečenie a taktiež slušné správanie je základ úspešnej obhajoby.


4. NO STRESS 

Teraz určite prevraciaš očami, pretože, keď ti niekto povie "nestresuj", pravdepodobne si tým v daný moment neprechádza a ak by bol v rovnakej situácii, stresoval by tiež.

Stresovať (aj keby len trochu) určite budeš, no dôležité je mať pri tom všetkom na pamäti, že nejde o život. Skús sa dať do psychickej pohody najviac, ako sa len dá. Mysli na to, kam si sa už dostal/a - koľko úspešných skúšok máš už za sebou, a preto ak sa poctivo pripravíš, nebude problém ani obhajoba bakalárskej práce (alebo diplomovej).


5. ZDRAVÉ SEBAVEDOMIE

Mysli na to, že ideš komisii "predať" niečo, na čom si pracoval/a celý školský rok (aj keď niektorí možno len mesiac - ale to komisia nevie :D), preto musíš pôsobiť sebavedomo a presvedčiť ich, že je tvoja záverečná práca kvalitná. 


Ak to po tebe budú vyžadovať, nezabudni si na obhajobu priniesť vytlačenú záverečnú prácu.


Držíme ti palce a veríme, že budeš úspešný/á! :)